Menu

Prawo na wybiegu

O zmaganiach świata mody z przepisami prawa

Idea niniejszego bloga

zslegal

Prawo mody, jako dziedzina prawa, jest czymś stosunkowo nowym. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Nie ma co ukrywać, jest to też nisza, która powoli, ale konsekwentnie, staje się coraz bardziej rozpoznawalna.

Za prekursorkę prawa mody w Polsce należałoby uznać w szczególności mec. dr Agnieszkę Orłowską, która jako pierwsza zaproponowała wyodrębnienie prawa mody jako niezależnej dziedziny.

Nie sadzę, aby można było mówić o prawie mody jako dziedzinie akademickiej. W mojej ocenie ma ono wymiar dużo bardziej praktyczny, bowiem opiera się w szczególności na wykorzystywaniu dotychczasowych instytucji prawa cywilnego (umowy), autorskiego (utwory) i własności przemysłowej (znaki towarowe, wzory użytkowe) do bieżącej działalności gospodarczej, a w wyjątkowych sytuacjach - sporów sądowych.

O tym też ma być ten blog - o sporach sądowych, a raczej należałoby powiedzieć, o bataliach sądowych prowadzonych przez największe i najsłynniejsze domy modowe. Spory sądowe są bowiem nieodłącznym elementem prowadzenia biznesu modowego. Rozstrzygnięcia wydawane przez sądy maja niebagatelne znaczenie dla wszystkich jego uczestników, gdyż to one najczęściej kształtują praktykę i decydują o być albo nie być, nie mówiąc już o wielkich pieniądzach, które kryją się za danym produktem.

Blog będzie dotyczył także nowinek ze świata mody, które nawiązują mniej lub bardziej do kwestii prawniczych.

Mam cichą nadzieję, ze uda mi się prowadzić go w miarę regularnie :-)

 

Miłego dalszego czytania!

 

Ten wpis dedykuję mojej ukochanej dziewczynie, którą będzie pierwszym recenzentem i krytykiem każdego wpisu :-)

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • girlx

    Idealny blog. Zapraszam do mnie

© Prawo na wybiegu
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci